Irak Vatandaşları İçin Türkiye'ye Giriş Vizesi Konusunda Getirilen Kolaylıklar

Bağdat Büyükelçiliği 10.11.2016

IRAKLILAR İÇİN TÜRKİYE VİZESİ KONUSUNDA GETİRİLEN KOLAYLIKLAR

A) İNTERNETTE ONLİNE BAŞVURU

-Vize amacı ne olursa olsun umuma mahsus pasaport sahibi tüm Iraklılar Türkiye vizesi için internette online vize başvurusu yapmak zorundadır.

-Resmi pasaport (Diplomatik, Hizmet ve Hususi) hamili Iraklılar 28 Ekim 2016 tarihinden itibaren Türkiye’ye vizesiz seyahat hakkına sahip olmuşlardır.

B) VİZE TÜRLERİ

1- E-VİZE:

-Geçerli Schengen, ABD, İngiltere ve İrlanda vizesi veya ikamet izni olan Irak vatandaşları internet üzerinden online başvuru yaparak e-vize (www.evisa.gov.tr) alabilirler. E-vizeden yararlanabilen Irak vatandaşları, Türk diplomatik misyonlarına gitmeden, internette e-vizelerini birkaç dakikada alıp, sadece havayoluyla ve uluslararası havalimanları üzerinden Türkiye’ye giriş yapabilmektedirler. E-vize ile kara sınırından Türkiye’ye giriş mümkün değildir.

2- C1 VİZE: (60 gün ikamet süreli tek giriş vize)

-C1 vize için Iraklıların Büyükelçiliğe/Başkonsolosluğa gelmesi ya da vize mülakat randevu almasına gerek yoktur.

-C1 vize pasaporta tatbik edilmez, hak edene e-posta ile gönderilir ve seyahat öncesi yolucu tarafından yazdırılıp birlikte taşınır.

-C1 vize Türkiye’ye sadece uluslararası havalimanlarından giriş olanağı sağlamakta olup, C1 vize almış bir Iraklının kara sınırından Türkiye’ye girişi mümkün değildir.

a-Türkiye’ye TEDAVİ için gidecek Iraklılara hızlı C1 TEDAVİ vizesi:

Adım 1-Türkiye’ye tedavi için gidecek Iraklı hasta ve refakatçisi, tedavi olacağı Türk hastanesine sağlık raporları, pasaport bilgileri ve biyometrik resimleri ile başvurur.

Adım 2-Türk hastanesi, Iraklı hastayı kabul ettiği takdirde, hasta bilgilerini Türkiye’deki sağlık sektöründe çatı örgütü olan kendisinin anlaşmalı olduğu beş aracı kuruluştan (Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi Derneği (THTDC), Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD), Vakıf Üniversiteleri Hastaneleri Derneği (VÜHD) ve Ege Sağlık ve Turizm Derneği (ESTUD) ve Özel Hastaneler Platformu Derneği (ÖHPD)) birine iletir.

Adım 3-Aracı kuruluş, Iraklı hasta ve refakatçisinin online başvurusunu yapar ve C1 tedavi vizesi başvurusunu vize sistemine girer.

Adım 4-Irak’taki Türk diplomatik misyonları koşullar yerine getirilmişse, vize sisteminde C1 tipi vizeyi verir.

Adım 5-Bağdat Büyükelçiliği veya Erbil Başkonsolosluğunca verilen C1 tedavi vizesi, Iraklı hastaya veya tedavi göreceği hastanesine e-posta yoluyla iletilir.

Adım 6-C1 vizesi çıktısını yanına alan Iraklılar, Türkiye’ye sadece uluslararası havalimanlarından giriş yapabilirler.

b-Türkiye ile iş yapan Iraklı iş çevrelerine TİM aracılığıyla hızlı C1 TİCARET vizesi:

Adım 1-Türkiye ile iş yapan Iraklı işadamları, birlikte çalıştıkları Türk şirketine pasaport bilgileri ve biyometrik resimlerini iletir.

Adım 2- Iraklı işinsanını davet eden Türk firması, bölgesindeki Türkiye İhracat Merkezi İhracatçı Birliği’ne (TİMİB) (Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB), Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB), Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB),İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB),İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB), Karadeniz İhracatçı Birlikleri (KİB), Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB), Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB)) davet edeceği Iraklı işinsanının gerekli belgelerini ve bu kişi hakkında verdiği taahhüt mektubunu iletir.

Adım 3- İlgili TİMİB, Türk firmasının kendisine başvurusu üzerine Iraklı işinsanının online ticaret vizesi başvurusunu sunulan bilgi ve belgelerle yapar ve başvuruyu vize sistemine girer.

Adım 4- Koşullar yerine getirilmişse, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği ya da Erbil Başkonsolosluğu vize sisteminde C1 vize verir.

Adım 5- Büyükelçilik veya Başkonsolosluk verdiği bu C1 vizeyi başvuruda verilen e-posta adresine iletir.

Adım 6-C1 vizesi çıktısını yanına alan Iraklı tüccarlar, Türkiye’ye sadece uluslararası havalimanlarından giriş yapabilirler.

c-TÜRSAB ve anlaşmalı seyahat acentaları üzerinden Iraklı turistler için C1 TURİST Vizesi:

Adım1- Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile anlaşmalı olan ve getireceği turistler için teminat veren Türkiye’deki seyahat acentaları (44 Türk seyahat acentası), Iraklı turistlerin pasaport bilgileri, istenen belgeleri ve biyometrik resimlerini TÜRSAB’a ulaştırılır.

Adım 2- TÜRSAB anlaşmalı seyahat acentalarından aldığı teminat, bilgi ve belgelerle Iraklı turistlerin online başvurularını yapar.

Adım 3- Turistler için TÜRSAB tarafından yapılan online turist vize başvurusu vize sistemine yüklenir.

Adım-4 Irak’taki Türk diplomatik misyonları uygun görürlerse Iraklı turistlere vize sistemi üzerinden C1 tipi vizeyi verir.

Adım 5-Büyükelçilik veya Başkonsolosluk C1 vizeyi Iraklı turistlere veya seyahat acentasına eposta yoluyla iletir.

Adım-6 C1 vize çıktısını alan Iraklı turistler, Türkiye’ye sadece havayoluyla seyahat edebilirler.

3-ETİKET VİZE: UZUN SÜRELİ VE ÇOK GİRİŞLİ ETİKET VİZE

-Türkiye ile yaptığı iş veya ticaret hacminin yüksek olduğunu belgeleyen, Türkiye’ye çok sayıda giriş çıkış yapmış ve belli süre iş ve ticaret geçmişi olan veya yasadışı göçmen olmayacağı konusunda emin olunan Iraklılara, uygun görüldüğü takdirde Türk diplomatik temsilcilikleri uzun süreli ve çok girişli “etiket vize” de verebilmektedir.

-Etiket vize temini için Iraklı iş çevrelerinin veya Iraklıların online başvuruları kendileri veya bir TİMİB tarafından yapıldıktan sonra, işinsanının pasaportunun ve gerekli tüm belgeleri içeren vize başvuru dosyasının belirlenecek mülakat tarihinde Türk diplomatik misyonlarına sunulması gerekmektedir.

-Etiket vize alan Iraklılar, uluslararası hava ya da kara sınır kapılarından Türkiye’ye giriş yapabilir.

C-RESMİ PASAPORTLAR

-Resmi pasaport (Diplomatik, Hizmet ve Hususi) hamili Iraklılar, resmi pasaportları için 28 Ekim 2016 tarihinden itibaren Türkiye vizesinden muaf tutulmuşladır. Resmi pasaportlarıyla Irak’tan ve diğer ülkeler üzerinden Türkiye’ye vizesiz seyahat edebilirler.

D-BAĞDAT BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN TÜRKİYE VİZESİ KONUSUNDA IRAKLILARA ÖNEMLİ UYARILAR:

-Her tür Türkiye vizesi (e-vize, C1, etiket) için umuma mahsusu pasaport sahibi tüm Iraklılar online vize başvurusu (C1 ve etiket vize için: www.visa.gov.tr) yapmak zorundadır.

-E-vize için online başvuru yapılacak bağlantı farklı olup, e-vize başvurusu (www.evisa.gov.tr) bağlantısından yapılmaktadır.

-Iraklılar için Türkiye vizesi ücretsizdir. Vize online önbaşvurusunun yapılması için ödenebilecek bedel, vize ücreti değil, sunulan hizmetin karşılığıdır.

-Büyükelçiliğin halen Irak’ta IKB dışında vize konusunda hiçbir aracı kuruluşla anlaşması yoktur, Iraklı hiçbir seyahat acentasına Türkiye vizesi başvurusu alma veya vize verme yetkisi verilmemiştir ve Türkiye vizesi verme yetkisi sadece Türk makamlarındadır. (Not: VFS/Gateway Firması Erbil Başkonsolosluğu ile anlaşmalı olarak Erbil’de Vize Başvuru Merkezi kurmuş olup, Erbil Başkonsolosluğumuz artık doğrudan vize online başvurusu veya mülakat randevu talebi almamaktadır. IKB’de Türkiye vizesi için Erbil Başkonsolosluğundan güncel bilgilerin alınması yerinde olacaktır).

-Büyükelçilik, online vize başvurularının Iraklıların doğrudan kendileri tarafından ya da yukarıda belirtilen Türk aracı kurumları tarafından yapılmasını tercih etmektedir. Yukarıda belirtilen Türk aracı kurumları üzerinden yapılan başvurularda, daha hızlı sonuç almak mümkündür.

-Yapılan online vize başvurusu, hiçbir Iraklıya vize elde etme garantisi vermemektedir.

-Vize, online başvuru yapıldıktan sonra ve eğer koşullar yerine getirilmişse, Türk diplomatik misyonlarınca verilir.

-E-vize dışındaki online vize başvurularında (www.visa.gov.tr) talep edilen aşağıdaki bilgiler ve belgelerin eksiksiz olarak online başvuru sistemine yüklenmesi veya belirtilen üç alandaki aracı kuruluşa iletilmesi ve keza mülakat için Büyükelçilik veya Başkonsolosluğa gelinmesi halinde vize başvuru dosyasının aşağıdaki bilgi ve belgelerle tam olması vize alınmasını kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır:

- Pasaport bilgilerinin doğru girilmesi,

- İstenilen vize türünün doğru yazılması,

- Seyahat tarihlerinin doğru girilmesi,

- Irakta işi olduğunu veya çalıştığını gösterir resmi yazı,

- Iraktaki ev veya dükkânının tapusu,

- Kiralıksa işyerine ait kira sözleşmesi,

- Güncel imzalı ve onaylı banka hesap (en az 15 milyon dinar) dökümü,

- Türk resmi kurumları, firması veya hastanesinden gönderilen davet, taahhüt veya kabul,

- Seyahat tarihlerini kapsayacak seyahat sigortası belgesi,

- Uluslararası standartlara uygun biyometrik resim,

- Otel rezervasyonu,

- Uçak bileti.

Pazar - Perşembe

09.00 - 18.00 / 09.00 - 18.00

1.1.2017 1.1.2017 Yılbaşı
6.1.2017 6.1.2017 Irak Silahlı Kuvvetler Günü
23.4.2017 23.4.2017 Uusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1.5.2017 1.5.2017 Emek ve Dayanışma Günü
19.5.2017 19.5.2017 Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
25.6.2017 27.6.2017 Ramazan Bayramı
30.8.2017 30.8.2017 Zafer Bayramı
31.8.2017 4.9.2017 Kurban Bayramı
29.10.2017 29.10.2017 Cumhuriyet Bayramı