Türkiye Cumhuriyeti

Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Yeni Pasaport Uygulaması , 09.11.2010

Sayın Vatandaşlarımız,

Bilindiği üzere, 1 Haziran 2010 tarihi itibariyle makinada okunabilir elektronik pasaport (e-Pasaport) uygulamasına geçilmiştir. Yeni tip pasaportların makinada okunabilir olmalarının ötesinde, yüksek güvenlik sağlayan öğeler taşımakta ve biyometrik bilgiler içermektedir.

 

Sözkonusu yeni tip umuma mahsus e-pasaportlar yalnızca Ankara’da kurulu tanzim merkezi tarafından düzenlenmektedir. Bu itibarla, 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren verilmeye başlanan  e-pasaport başvuruları Türkiye’de 81 il ve 110 ilçe emniyet müdürlüğüne, yurt dışında ise Konsolosluk merkezlerine yapılmaktadır. Ancak, Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi’ne gerekli ekipman henüz gönderilmediğinden, Irak’ta kain vatandaşlarımızın e-pasaport başvuruları kabul edilememektedir.  e-Pasaport konusunda bilgi almak isteyen vatandaşlarımız 7 gün 24 saat boyunca (+90-216) 444 30 20 numaralı telefondan  “e-Pasaport Çağrı Merkezi”ne ulaşabilirler. Aynı şekilde  www.epasaport.gov.tr sitesinden de bilgi almak mümkündür.

 

Öte yandan, yeni tip pasaportların verilmesiyle birlikte, makinada okunamayan nitelikteki mevcut pasaportlar da son kullanım tarihi olan 24 Kasım 2015’e kadar yenileriyle birlikte geçerli olacaktır. Bununla birlikte, 31 Aralık 2010 tarihi itibariyle mevcut eski tip pasaportların temdit edilmesi (uzatılması) veya eski tip pasaport düzenlenmesi uygulamasına son verilecektir.

 

Bu itibarla, siz değerli vatandaşlarımız, mağdur olmamanız için e-pasaport başvurularınızı öncelikle bir seyahat vesilesiyle Türkiye’ye gittiğinizde bağlı bulunduğunuz ilin Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesine şahsen yapmanız önem arzetmektedir.

 

Saygıyla duyurulur.

 

Türkiye Cumhuriyeti

Bağdat Büyükelçiliği