Türkiye Cumhuriyeti

Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Anayasa Değişikliği Halkoylamasına İlişkin Duyuru / Halkoylaması Tarihleri , 20.02.2017

Anayasa Değişikliği Halkoylaması için Büyükelçiliğimiz ve Erbil Başkonsolosluğumuzda 8-9 Nisan 2017 tarihlerinde sandık kurulacaktır. Yurtdışındaki tüm temsilciliklerimizde oy verme saatleri 09:00-21:00 olarak düzenlenmiştir.

 

Vatandaşlarımız Yurt Dışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı olmak koşuluyla bağlı bulundukları temsilciliklerde ya da oy verme günlerinde diğer temsilciliklerde kurulan sandıklarda veya gümrük kapılarında oy kullanabileceklerdir. Yurtdışında bulunan vatandaşlarımızın, “Anayasa Değişikliği Halkoylaması”na katılmak için yurtdışı seçmen kütüğünde kayıtlı olup olmadıklarını Yüksek Seçim Kurulu’nun http://www.ysk.gov.tr adresli internet sayfasındaki “Yurt Dışı Seçmen Sorgula” başlığı altından kontrol etmeleri gerekmektedir. Yurtdışı Seçmen Kütüğü, Yüksek Seçim Kurulu’nca 18 Şubat Cumartesi günü söz konusu web adresinden yayınlanmıştır.

 

Yurtdışı seçmen listelerinde ismi bulunmayan veya bilgilerinde hata bulunan seçmenler, gerekli düzeltmenin yapılabilmesi için 26 Şubat 2017 tarihlerine kadar en yakın Temsilciliğe şahsen müracaatla itiraz edebileceklerdir. İtiraz başvuruları, Yüksek Seçim Kurulu’na değerlendirmek üzere iletilecektir. Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluğumuz, 26 Şubat 2017’ye kadar  (haftasonları dahil) saat 09.00-18.00 saatleri arasında itirazları kabul edecektir.

 

Vatandaşlarımızın itiraz başvurusu sırasında nüfus cüzdanı veya pasaportlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

 

Anayasa Değişikliği Halkoylamasında yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde kurulacak sandıklarda oy kullanmalarını teminen sürdürülen çalışmalar çerçevesinde, vatandaşlarımızı aydınlatmak ve sorularını yanıtlamak amacıyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından +90 444 99 75 telefon numaralı ''Yurt Dışı Seçmen Çağrı Merkezi'' oluşturulmuştur. Halkoylaması süreci ile seçmen işlemleri hakkında Yüksek Seçim Kurulu’nun http://www.ysk.gov.tr adresli internet sayfasından ayrıntılı bilgi edinilmesi mümkündür.

 

İhtiyaç olduğu takdirde, Anayasa Değişikliği Halkoylamasına ilişkin ilave duyurular Büyükelçiliğimizce yapılmaya devam edilecek olup, Büyükelçiliğimizin duyurularının takip edilmesi önem arzetmektedir.

 

Saygıyla duyurulur.